Sign In

Blog

Latest News
Gładzenie, gruntowanie i malowanie powierzchni – porady eksperckie

Gładzenie, gruntowanie i malowanie powierzchni – porady eksperckie

Przed szpachlowaniem powierzchnię należy zagruntować impregnatem gruntującym (emulsją gruntującą) w celu jej wzmocnienia. Po nałożeniu szpachli (gładzenie) i jej dotarciu ważne jest dokładne odkurzenie powierzchni. Jeśli instrukcje szpachli nie zawierają żadnych zastrzeżeń, warto dodatkowo wzmocnić i zagruntować podłoże impregnatem.

Odporność podłoża jest istotnym czynnikiem w procesie budowlanym

Oznacza to, że grunt, na którym planuje się wykonać konstrukcję, musi być odpowiednio stabilny, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budynku. W przeciwnym razie istnieje ryzyko osunięcia się ziemi, co może prowadzić do uszkodzenia struktury lub nawet jej zawalenia się. Dlatego przed rozpoczęciem prac budowlanych konieczne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych, które pozwolą ocenić stabilność podłoża i dostosować projekt budowy do tych warunków. Dzięki temu można uniknąć poważnych problemów w przyszłości i zapewnić solidne fundamenty dla każdej konstrukcji.

Gruntowanie przed szpachlowaniem czy po gładzeniu powierzchni?

Jednakże impregnat gruntujący do wzmacniania podłoża nie powinno się mylić z farbą gruntującą! Funkcja farby gruntującej jest zupełnie inna — ma ona za zadanie wyrównać chłonność podłoża, a nie wzmacniać je. Wielokrotnie zdarza się, że niedokładne przygotowanie powierzchni i/lub niewłaściwe stosowanie podkładów powoduje, że w późniejszym etapie malowania taśma malarska powoduje złuszczanie słabej warstwy podłoża. W pytaniu dotyczącym konieczności gruntowania pomalowanej ściany możemy odnaleźć bardziej szczegółowe informacje dotyczące oceny stabilności podłoża. Jeżeli taśma malarska odkleja się od farby (ewentualnie nawet od gładzi szpachlowej pod nią), oznacza to, że mamy do czynienia z niewystarczająco stabilnym podłożem. Najczęstszą przyczyną tego jest błąd, który zostaje popełniony na jednym z etapów przygotowania ściany.

Co zrobić, jeśli stara farba odpada ze ściany?

Jeżeli powłoka już pękła i zaczęła odpadać farba, z wyjątkiem warstwy wierzchniej, wszystkie luźne warstwy farby należy ostrożnie usunąć szpachelką. Ścianę można również przeszlifować szlifierką. Następnie przeprowadzamy cały proces przygotowawczy, nie pomijając ani jednego kroku: naprawa usterek, czyszczenie, przygotowanie. Jeśli pleśń lub grzyb na ścianie powoduje pękanie i łuszczenie się powłok.

Czy wiesz kiedy i jak usunąć taśmę maskującą?

Jeszcze raz podkreślamy, że wszelkie prace przygotowawcze i malowanie wykonywane są w odpowiednich odstępach czasu. Taśmę maskującą należy usunąć „na mokro” – po pomalowaniu powierzchni. Jeśli pozwolimy farbie wyschnąć na taśmie i utworzy się utwardzona powłoka, to po usunięciu taśmy powłoka pęka i odpada nieregularnie. Jeżeli farba odpadnie w trakcie malowania, tj. zauważysz pierwsze objawy odpadania farby ze ściany, cały proces należy jak najszybciej przerwać. Malowanie pęknięć drugą warstwą z pewnością nie poprawi przyczepności i nie usunie pierwszych rys i pęknięć. Ponowne malowanie wiąże się z ogromnymi stratami finansowymi i zajmuje dużo czasu. Cały proces najlepiej rozpocząć od zera, dbając o jak najlepsze przygotowanie platformy. Kiedy i jak usunąć taśmę maskującą? Nie chcesz, aby wraz z taśmą odpadła farba? Dowiedz się, kiedy najlepiej zerwać taśmę maskującą i jak to zrobić, aby Twoja ciężka praca nie poszła na marne!

Kiedy najlepiej zrywać taśmę?

Po malowaniu pojawia się pytanie: kiedy odrywać taśmę maskującą. Czy powinienem to zrobić teraz, zmoczyć czy poczekać? Rozerwałabyś raz czy delikatnie jak wstążkę? Jak w tym przypadku zachowują się taśmy maskujące? Za pomocą taśmy malarskiej z łatwością odetniesz farbę ze ściany lub sufitu podczas malowania. Dodatkowo chronią meble, taśmy i styki lakiernicze. Bez nich nie ma mowy o żadnym malowaniu. Problem pojawia się, gdy trzeba rozerwać taśmę. Jeśli użyłeś zwykłej taśmy papierowej, usuń ją, gdy jest jeszcze mokra, gdy farba nie jest całkowicie sucha, ale nie całkowicie mokra. Należy to robić płynnymi ruchami – nie ciągnij taśmy (może pęknąć), gdyż krople farby mogą zabrudzić zabezpieczany element. Jeżeli istnieje ryzyko uszkodzenia świeżej powłoki, taśmę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia farby. Jeśli usuniesz ją zbyt późno, taśma rozerwie się na kawałki, a klej może również odkleić się od papieru.

Odpowiednie przygotowanie ściany do malowania

Jeśli taśma maskująca odpadnie wraz z farbą (lub szpachlą znajdującą się pod spodem), oznacza to, że podłoże jest zbyt słabe. Dzieje się tak najczęściej na skutek błędu popełnionego na jednym z etapów przygotowania ściany. Należy pamiętać, że w celu wzmocnienia podłoża należy przed szpachlowaniem przygotować grunt (emulsję gruntującą). Po nałożeniu i wcieraniu masy uszczelniającej powierzchnia musi być odpylona! Po usunięciu kurzu (jeśli w instrukcji masy uszczelniającej nie ma zastrzeżeń) zaleca się wzmocnienie i „uszczelnienie” podłoża impregnatem. Nie mieszać podkładu w celu wzmocnienia podłoża z podkładem! Przeznaczenie podkładu jest inne — nie wzmacnia podłoża, a jedynie wygładza jego chłonność. Często brak odpylenia i/lub niewłaściwe użycie podkładów skutkuje zerwaniem taśmy maskującej ze słabego podłoża w dalszej części procesu malowania.

Free Classifieds

Free Classifieds

View all posts by Free Classifieds

ADS Offers - Free Classifieds - Announcements

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *